Cupa Romaniei 2016 a debutat in Calimani

Cupa Calimani a deschis editia 2016 a Cupei Romaniei la Schi Alpinism.
Ca de fiecare data, la Lomas s-au strans sportivi din toata tara, unii mai pregatiti alti mai putin, dar toti cu dorinta de a incerca zapada din Calimani. Temperaturile scazute nu i-au speriat pe cei aproape 80 de participanti si nici pe sustinatori.
De la start au lipsit patru din cei mai titrati sportivi romani, Silviu Manea, Viorel Palici, Silviu Balan si Ionut Galiteanu, astfel ca editia din acest an, a fost pe mana lui Rares Manea de la Dinamo Bucuresti. In clasamentul general masculin, el a fost urmat de Andrei Preda - Vertical Sport Sibiu si Andrei Dumitrescu - CSAM Bucegi.
In cursa fetelor s-a impus, dupa ce a condus cursa de la un capat la celalalt, Alexandra Manea - Dinamo, Locurile doi si trei fiind ocupate de mult mai tinerele Cornelia Coltea - Dinamo, Maria Marc - CSAM Bucegi.
"Caldura sufocanta", -20grade Celsius in dimineata cursei, zapada pulver, organizare foarte buna, oameni pasionati si o atmosfera de cursa mare au fost ingredientele editiei a IV a Cupei Calimani.